FAQ - časté dotazy

Příjezd a odjezd

Převzetí lodi je plánováno vždy na 15:00 prvního dne vaší dovolené. Pokud plánujete příjezd na marinu pozdjěi než v 16:30, informujte nás o tom předem. Po 17:00 může být účtován poplatek za pozdní předání lodi a při pozdějším příjezdu se může stát, že loď bud možné převzít až následující den. Loď musí být vyklizena a vrácena nejpozději v 9:30 poslední den vašeho pobytu.

Zaškolení

K řízení narrowboatu nepotřebujete žádné zkoušky, ani předchozí zkušenosti. Je to jednoduché a intuitivní. Na místě dostanete kompletní instruktáž a další detailní informace naleznete v manuálu, který vám předáme ještě před odjezdem. K dispozici je vám také 24-hodinová help linka v anglickém jazyce. Pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet jaké to je, nebo mají obavy ze zaškolení v angličtině, také nabízíme řešení! Tím je možnost proškolení a zkušební plavby v ČR, na našem vlastním narrowboatu, který kotví v marině v Týnci nad Labem.

Mapy a průvodci

Na trhu je k dispozici hned několik vydání různých map a průvodců, které vám pomohou najít zajímavá místa (puby, obchody a další užitečné body), a především vám pomohou v orientaci na kanálech. Na základě vlastních zkušeností jsme zakoupili průvodce z řady Pearson’s, které jsou jednoduché, názorné a poskytují dostatek potřebných informací. Průvodce si u nás můžete zakoupit ještě před odjezdem do Británie, detail naleznete zde.

Licence a omezení

Pro plavbu na většině vnitrozemních kanálů nepotřebujete žádnou konkrétní licenci. Ovšem je několik vodních toků, kde je nutné ji zakoupit. Jmenovitě jsou to řeky Avon, Temže a Nene. Pokud byste plánovali trasu, na které jsou tyto licence potřeba, rádi je pro vás zajistíme a budou k vyzvednutí na maríně hned po vašem příjezdu.

Záchranné vesty

Záchranné vesty si můžete zdarma zapůjčit přímo na maríně, pro děti (do 18ti let) a neplavce jsou povinné. Předběžná rezervace není potřeba.

Stravování

Vaření v lodní kuchyni má své kouzlo a při pohybu na čerstvém vzduchu posádka jistě ocení vaše kulinářské umění víc než kdy jindy. Kuchyňky na narrowboatech jsou plně vybavené. Od kávovaru přes sporák, troubu a mikrovlnku, až po kompletní nádobí vč. vývrtky, struhadla, nůžek a utěrek (pokud si potřebujete konkrétní vybavení ověřit, obraťte se na nás).
Suroviny můžete pravidelně doplňovat v průběhu plavby v obchodech, které jsou dobře vyznačené v průvodcích. Uchovávat je můžete v ledničce kombinované s malým mrazákem. V kuchyňce je také spousta dalšího úložného prostoru pro potraviny, které nevyžadují uchování v chladu.
Suroviny si můžete samozřejmě přivézt i vlastní. Jen mějte na paměti váhový limit zavazadel v případě letecké dopravy.
Pokud na dovolené nechcete vařit, není nic jednoduššího, než prozkoumat puby (hospůdky), které najdete v těsném sousedství kanálů. Jejich přesné umístění opět vyčtete z průvodce. Na své dovolené ve Velké Británii byste určitě měli aspoň jednou ochutnat pověstné skopové s mátovou omáčkou!

Zavazadla

Rozměr a váha zavazadel je limitována hlavně v případě, že se rozhodnete pro leteckou přepravu. Aktuální váhová a rozměrová omezení vám rádi sdělíme na vyžádání.
Na samotné lodi potom žádná konkrétní omezení nejsou. Pro samožné uložení je ovšem vhodnější volit spíše měkké sportovní tašky než kufry (na lodi je složité uložit objemné věci). Počítejte také s tím, že úložný prostor je limitován a na každou kajutu zpravidla vychází jedna šatní skříň.

Děti na palubě

Dovolená na narrowboatu je pro děti jako stvořená. Mysleli jsme na ně i při vybavení lodi – lůžka mohou být doplněna o bezpečnostní postranice. Pokud uvažujete o tom, že byste si chtěli vzít svou vlastní cestovní postýlku, před výběrem samotné lodi se s námi poraďte, abyste měli postýlku kam umístit.

Kola

Pokud uvažujete, že si s sebou na dovolenou vezmete kola, je nutné předem informovat marínu. Mějte na paměti, že jediné místo, kde se kola dají uskladnit, je střecha lodě. V žádném případě nesmějí být brána do lodě. Jakékoli škody související s umístěním kol na palubě jdou na vaše náklady.

Rybaření

Kromě období mezi 15.3. a 15.6. je rybaření na kanálech povoleno. Je k němu třeba rybářský lístek, který se dá zakoupit na 1 nebo 8 dní, popř. na celý rok. Rádi ho pro vás zajistíme. V některých vodách je nutné mít povolení místního rybářského spolku. Z hygienických důvodů nesmí být na palubě uchovávána živá návnada.

Ložní prádlo a ručníky

Všechna lůžka jsou čistě povlečena při vašem příjezdu.
Na každého člena posádky připadá jedna osuška střední velikosti a dále je v každé koupelně jeden ručník na ruce.

Domácí mazlíčci

Tuto dovolenou si opravdu můžete užít s celou rodinou. Za poplatek je možné vzít s sebou i domácího mazlíčka (obvykle max. 2 zvířata na jedné lodi). Samozřejmě je však nutné vrátit loď v odpovídajícím stavu. Jakékoli poškození nebo nutnost dodatečného čištění vám bude naúčtováno. (Na vodicí/slepecké psy se poplatek nevztahuje.) Při cestování s vaším mazlíčkem také nezapomeňte na vyřízení nezbytných formalit („psí pas“, potvrzení od veterináře, atd.)

Dobíjení mobilních telefonů

Všechny naše lodě mají zásuvku na 12V (stejná jako v autě), kde je možné dobíjet mobilní telefony přes odpovídající kabel (ten si vezměte vlastní). Na většině lodí jsou také zásuvky na 240V, kde můžete používat svá vlastní elektrická zařízení. Jejich provoz je ale na vaše vlastní riziko. Nezapomeňte na zásuvkový adaptér.

Pojištění

V případě vašeho zájmu vám můžeme zajistit cestovní popř. úrazové pojištění od Generali pojišťovny, se kterou úzce spolupracujeme.

Lékař

V případě vážného úrazu nebo onemocnění můžete využít rychlé záchranné služby na čísle 999, popř. můžete využít mezinárodní číslo 112. Pokud se vyskytne jakýkoli zdravotní problém, je vhodné obrátit se na pojišťovnu, která vám zajišťuje cestovní popř. úrazové pojištění. Na jejich help lince vám poradí, na které zdravotní zařízení v okolí se obrátit. Cestovní popř. úrazové pojištění vám rádi zajistíme.

Parkování

Pokud na marínu přijíždíte autem, je vám k dispozici nehlídané parkoviště v maríně.