Foto #1
Foto #2
Foto #3
Foto #4
Foto #5

Když se řekne narrowboat

tow path

Narrowboat, neboli „úzká loď", je pro britské kanály typickým plavidlem. Zásadně se liší od lodí využívaných ve Francii a Nizozemí a tím dává britským vnitrozemním vodním kanálům neopakovatelnou tvář a atmosféru.

Jedná se o původní typy lodí, které byly konstruovány na převážení nákladu. Dříve paluba neměla pevné zastřešení a většina prostoru byla vyhrazena pro převážené zboží (především průmyslové suroviny). Když však začaly být kanály v 50. letech minulého století znovu využívány pro rekreační účely, velkou změnu doznalo i zařízení lodí. Došlo k  zastřešení téměř celé délky lodě a tím vzniky podlouhlé „karavany" na vodě. Zvenku narrowboat asi nejvíce připomíná nízký železniční vagon.

  • Lodě mají různou stavbu a různou výbavu, která je limitována snad jen šířkou. Ta se nejčastěji pohybuje kolem 2 metrů. Je to dáno rozměrem těch nejužších zdymadel, která umožňují překonávání výškových rozdílů na kanálech. Pokud jde o délku, ta už se může výrazně lišit. Od krátkých lodí pro dva pasažéry (cca 12 metrů) po dlouhé „koráby" pro 10-ti člennou posádku (až 23 metrů).
  • Loď poskytuje veškeré zázemí, které člověk potřebuje. Od plně vybavené kuchyně, jídelny, přes kompletní sociální zařízení - tedy sprcha  a toaleta, a samozřejmostí jsou pohodlná lůžka v oddělených kajutách. Dnešní  technická řešení nabízí i luxus domácích spotřebičů, jako je myčka nádobí, lednička či televizor s plochou obrazovkou přímo na palubě a většinou je samozřejmostí i naftové centrální vytápění. Máte tak k dispozici svůj vlastní pohyblivý dům se vším komfortem.

Na anglických kanálech se pohybují i jiné typy plavidel, např. tzv. Wide-beam, které jsou jednou tak široké a poskytují ještě větší komfort, ale ty jsou limitované jen na širší kanály (např. Grand Union Canal). Na menších kanálech (např. Oxford Canal) se nevejdou do zdymadel a tím je jejich využití částečně omezené.

grebe planek

 

Pro příklad je na obrázku znázorněno možné uspořádání nejkratší varianty lodi pro 2-4 pasažéry. V závislosti na počtu členů posádky se může uspořádání lodi lišit v umístění lůžek (dvojlůžka, oddělená lůžka, palandy, visutá lůžka pro menší děti), ale i v počtu koupelen, poloze kuchyňského koutu nebo umístění úložných prostor. Nabízené třídy lodí si můžete prohlédnout v sekci "Výběr lodě".